Gmina Puławy

Turystyczny Szlak Ornitologiczny w Gołębiu
OpisSzlak ornitologiczny o charakterze dwóch pętli, leżący na terenie gminy Puławy, w gminie Gołąb.
Spływ kajakowy Wieprzem
OpisKilka szlaków zlokalizowanych na prawym dopływie Wisły - Wieprzu. Ich łączna długość oscyluje w granicy 90 km. Dolina Wieprza posiada status obszaru chronionego.
Spływ kajakowy Kurówką
OpisSzesnastokilometrowy spływ prawobrzeżnym dopływem Wisły. Jego początek znajduje się w miejscowości Szumów, a koniec w Puławach.
Ścieżka przyrodnicza Włostowice – Zbędowice
OpisSześcioipółkilometrowa, zielona ścieżka biegnie przez Kazimierski Park Krajobrazowy prezentując krajobraz lessowy i miejsca upamiętniające walki o niepodległość.
Ścieżka Niebrzegów
OpisŻółta ścieżka o charakterze pętli, zlokalizowana nieopodal wsi Niebrzegów. Prowadzi turystę przez obszary atrakcyjne turystycznie tj. Łąki Bonowskie, jezioro Piskory i starorzecze Wieprza.
Ścieżka Gołąb - Jezioro Piskory
OpisGłównym punktem do zwiedzania tej jedenastokilometrowej ścieżki jest śródleśne rezerwatowe jezioro Piskory, które jest ostoją wielu gatunków ptactwa wodno-błotnego na całej Lubelszczyźnie.
Ścieżka Gołąb - Jezioro Nury
OpisBlisko ośmiokilometrowa ścieżka oznaczona kolorem niebiskim. Prowadzi obok eutroficznego jeziora Nury. Największą atrakcją szlaku jest możliwość spotkania zaskrońca oraz chronionego ptaka - remiza.
Ścieżka Borysów
Opis12 kilometrowa ścieżka dydaktyczna oznaczona kolorem czerwonym, przebiega przez rezerwat Piskory.
Puławy - trasa żółta
OpisSzlak żółty o długości 10,2 km. Trasa częściowo miejska, ale biegnie głównie przez drogi polne i leśne.
Kościół pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu
OpisKościół pw. Św. Floriana i Św. Katarzyny wybudowany w stylu renesansu północnego powstał w latach 1626-1638. Wewnątrz znajduje się m.in. ambona z XVII w. chrzcielnica z 1598 r. i barokowe organy.
Telefon: (81) 881 30 22; (81) 881 39 06
Kościół Parafialny pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej
OpisBudowę rozpoczęto w 1768 roku z fundacji książąt Czartoryskich. Najstarszym fragmentem pierwotnego wystroju są drzwi do skarbca z 1776 r. Zwiedzanie kościoła możliwe po uprzednim kontakcie telefonicznym z parafią.
Gołąb - trasa zielona
OpisSzlak zielony, w kształcie pętli o długości 5,3 km. Zlokalizowany na północ od miejscowości Gołąb, niedaleko jeziora Nury.
Gołąb - trasa czerwona
OpisPrzeszło 13-kilometrowa trasa czerwona wytyczona w kształcie pętli. Szlak prowadzi leśnymi i polnymi drogami faunistyczno-wodnego Rezerwatu Czapliniec nakładając się z trasą szlaku ornitologicznego.
Dom Loretański
OpisPolskie domki loretańskie są trwałymi pomnikami popularności Kultu Matki Boskiej Loretańskiej, uprawianego w siedemnastym wieku, w czasach kontrreformacji. Domek w Gołębiu jest nawiązaniem do budowli stojącej we włoskim Loreto