Opole Lubelskie

Gmina Opole Lubelskie
Telefon 081 827 72 01
e-mail sekretariat@opolelubelskie.pl

Opis

Gmina Opole Lubelskie to gmina miejsko-wiejska położona w województwie lubelskim, w powiecie opolskim. Zachowały się tu tereny wyjątkowo wartościowe pod względem przyrodniczo-krajobrazowym. Znalazło to odzwierciedlenie w ochronie prawnej, dzięki temu w 1990 r. powstał Wrzelowiecki Park Krajobrazowy z urokliwą doliną Potoku Wrzelowieckiego. To właśnie tu wspaniałe zabytki wielkiej przeszłości harmonizują z teraźniejszością w unikalny sposób.

Historia Opola Lubelskiego    

Opole Lubelskie w źródłach pisanych zostało opisane po raz pierwszy już na początku XIV w. W tym czasie można było znaleźć tu kościół parafialny, a miejscowość, która znajdowała się ówczas na szlaku handlowym była ośrodkiem dominującym w okolicy.

Opole uzyskało prawa miejskie ok. 1400 r., gdy jej właścicielami był ród Słupeckich herbu Rawa. Początkowo miejscowość była istotnym ośrodkiem lokalnym, a do jej szybszego rozwoju przyczynił się Stanisław Słupecki w momencie, gdy założył nowe miasto z dużym rynkiem.

Opole Lubelskie przez wiele lat było ośrodkiem rzemiosł i handlu, ale także wysokiej kultury. Słupeccy, a następnie Tarłowie oraz Lubomirscy stworzyli w pałacu galerię malarstwa oraz zdecydowali się na rozszerzenie biblioteki. Tarłowie i Lubomirscy zadbali również o rozwijanie nauki i oświaty. W 1743 r. Jan Tarło sprowadził do tego regionu zakon Pijarów, których głównym zadaniem było kształcenie dzieci i młodzieży.

Opole Lubelskie po połowie XIX w. utraciło swą rolę ośrodka kultury i prawa miejskie, gdy pałac został przekazany w ręce rządu carskiego, a szkoły Pijarskie zostały zamknięte.     

Gdzie znajduje się Opole Lubelskie? 

Opole Lubelskie zlokalizowane jest w zachodniej części województwa lubelskiego, usytuowana w południowej części Kotliny Chodelskiej, w dorzeczu rzeki Chodelki. Jest zarówno siedzibą powiatu, jak i siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Historycznie miejscowość położona jest w Małopolsce, w dawnej ziemi lubelskiej – początkowo w województwie sandomierskim, zaś od 1474 r. w województwie lubelskim.         

Co warto zobaczyć w Opolu Lubelskim?       

Wartym uwagi zabytkiem w Opolu Lubelskim jest Pałac, wcześniej znany również jako Zamek Słupeckich oraz Pałac Jana Tarło. Zabytkowy pałac stanowi obecnie trzykondygnacyjny budynek na planie prostokąta z ryzalitami na końcach elewacji, co jest wynikiem przebudowy starej barokowej rezydencji na rosyjskie koszary po roku 1854. Kolejnym interesującym zabytkiem jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który został wzniesiony w latach 1664-1675 przez miejscowego proboszcza Piotra Dobielowicza.

Inne godne uwagi zabytki oraz atrakcje znajdujące się w Opolu Lubelskim oraz jego okolicach, to:

 • Park Miejski
 • Kąpielisko Miejskie
 • Kamienice przy Nowym Rynku z XVIII w.
 • Pałac w Niezdowie zbudowany w latach 1785-1787 przez Aleksandra Lubomirskiego
 • Wrzelowiecki Park Krajobrazowy utworzony w 1990 r.
 • Pałac w Kluczkowicach zbudowany w XVI w.
 • Zespół kościoła parafialnego pw. Trójcy Przenajświętszej i Matki Boskiej Częstochowskiej we Wrzelowcu
 • Pomnik UFO w Emilcinie

Aktywny wypoczynek w Opolu Lubelskim

W Opolu Lubelskim nie zabraknie również miejsc dla miłośników aktywnego wypoczynku. Dobrze rozwinięta baza sportowo-rekreacyjna oferuje m.in. kąpielisko miejskie, gdzie do dyspozycji turystów zostały przygotowane: wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, boisko do gry w piłkę plażową oraz opiekę ratownika.

Turyści znajdą tu dodatkowo wiele ścieżek przyrodniczych, a także wąwozy lessowe, które stwarzają idealne warunki do spacerów.

 • trasa zielona – prowadzi przez obszar Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego, posiada 9 km długości oraz ma formę pętli
 • trasa niebieska – zlokalizowana niedaleko miejscowości Pomorze w Opolu Lubelskim, posiada 3 km
 • Ścieżka przyrodnicza „Kleniewo” – biegnie wzdłuż rzeki Chodelki, posiada 3 km długości i ma formę pętli
 • Ścieżka przyrodnicza „Skrzypowy Dół”
 • Ścieżka spacerowa okolice Kluczkowic

Lokalizacja

Opole Lubelskie
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.

Noclegi Opole Lubelskie

Gastronomia Opole Lubelskie

Atrakcje Opole Lubelskie

Szlaki Opole Lubelskie