Ciekawe miejsca

Zabytkowe Studnie Miejskie
OpisNa terenie Krainy Lessowych Wąwozów istnieje wiele starych studni, dziś spełniających wyłącznie rolę dekoracyjną placów i rynków. Studnie te spotkać można między innymi w Nałęczowie, Kazimierzu Dolnym, Mięćmierzu.
Wieża Ciśnień Puławy
OpisWchodząc od strony alei Królewskiej na teren zespołu pałacowo-parkowego w Puławach patrząc w lewą stronę, tuż za murem zobaczymy intrygującą budowlę.
Wieża Ariańska
OpisWieża Ariańska w Wojciechowie to imponująca budowla wzniesiona w pierwszej połowie szesnastego wieku przez starostę lubelskiego Jana Pileckiego. Obecnie w Wieży Ariańskiej mieszczą się między innymi Muzeum Regionalne z Galerią Sztuki Ludowej oraz ekskluzywne Muzeum Kowalstwa
Telefon: 81 517 72 10
Szkoła Ziemianek
OpisNa szczycie wzgórza, zwanym potocznie Jabłuszko, wznosi się gmach dawnej Szkoły Żeńskiej Gospodarstwa Wiejskiego. Szkoła ta funkcjonowała od 1908 roku do 1936. Powstała z inspiracji Marii Kleniewskiej z Kluczkowic, bogatej ziemianki, działaczki społecznej.
Szczuczki - Miejsce Pamięci
OpisW drugiej połowie września 1939 roku na Lubelszczyznę dotarł Wehrmacht. Dość szybko okazało się, że Niemcy nie mają ochoty stosować się do powszechnie przyjętych zwyczajów, a ich okupacja będzie miała charakter nie tylko grabieżczy, lecz także ludobójczy.
Synagoga
OpisObecna synagoga została zbudowana w 2 połowie XVIII wieku na planie prostokąta. Do budowy wykorzystano tzw. opokę - miejscowy kamień wapienny. Synagogę tworzyła sala główna, przedsionek i babiniec, który był przeznaczony był dla kobiet.
Telefon: 81 881 08 94
Stare Łazienki
OpisObiekt zbudowany na wzór warszawskich Łazienek znajduje się w nałęczowskim Parku Zdrojowym. Oferuje usługi uzdrowiskowe.
Telefon: +48 81 50 14 456 wew. 0700; 81 50 14 356
Obiekt Certyfikowany: nie
Stacja Sadurki
OpisDawna stacja Nałęczów, która od 1926 roku nosi nazwę Sadurki, powstała na szlaku Nadwiślańskiej Drogi Żelaznej.
Spichlerze w Kazimierzu Dolnym
OpisSpichlerze są symbolem Kazimierza. Na początku XVII w. było ich około sześćdziesięciu, do dziś zachowało się zaledwie jedenaście. Budowano je z miejscowego kamienia. Zwykle to budowle dwukondygnacyjne, z bogato zdobionym szczytem, wzorowanym na farze.
Sarkofag Augusta i Zofii ks. Czartoryskich
OpisSarkofag znajduję się w Puławskim zespole pałacowo – parkowym. Wykonano go z białego marmuru karraryjskiego ok. 1797 roku we Włoszech przez rzeźbiarza Maksymiliana Laboureura na zamówienie Stanisława Kostki Potockiego.
Rynek w Janowcu
OpisW średniowieczu znajdowała się tu wieś o nazwie Serokomla. W XV stuleciu okolica ta należała do rodu Janowskich herbu… właśnie Serokomla. Zapewne od ich nazwiska pochodzi nazwa późniejszego miasta Janowiec.
Ruiny papierni w Celejowie
OpisWybudowana przez Czartoryskich w 1828 r. jest jedną z pierwszych papierni w kraju. W roku 1847 z powodu braku zamówień zakład został przekształcony w młyn wodny. Po II w. św. młyn popadł w ruinę. Obecnie malownicze ruiny wraz z pobliskim stawem stanowią własność prywatną.
Pomnik 'Pamięci poległych bohaterów z Karczmisk za niepodległość Ojczyzny'
OpisPomnik jest ważnym symbolem historii Karczmisk XX w. stanowi hołd złożony poległym mieszkańcom naszej miejscowości podczas I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej.
Pałac w Kraczewicach
OpisJedyna w okolicy secesyjna budowla. W roku 1988 przekształcona w "DO MUZYKI", za sprawą wprowadzenia się do dworów dziecięcych zespołów artystycznych.
Telefon: 81 820 40 18
Palmiarnia – Dom Zdrojowy
OpisMieszczą się tu palmiarnia i pijalnia wód, jak również „Pijalnia Czekolady E. Wedla”. Pod egzotycznymi palmami znajdują się trzy ujęcia wody ze źródeł „Celińskiego”, „Miłość” oraz odwiertu górniczego „Barbara”.
Telefon: 667 018 252