Szkoła Ziemianek

Kontakt Bolesława Prusa 28,
24-140 Nałęczów
Gmina Nałęczów
Miejscowość Nałęczów

Opis

Na szczycie wzgórza, zwanym potocznie Jabłuszko, wznosi się gmach dawnej Szkoły Żeńskiej Gospodarstwa Wiejskiego. Szkoła ta funkcjonowała od 1908 roku do 1936. Powstała z inspiracji Marii Kleniewskiej z Kluczkowic, bogatej ziemianki, działaczki społecznej.

Szkoła ziemianek była na owe czasy nowatorską placówką kształcącą dziewczęta w zakresie zarządzania gospodarstwem domowym. Nauka trwała przez rok i zgodnie z porami roku dziewczęta uczyły się sezonowych prac w gospodarstwie, a także haftu, szycia, gotowania i innych przydatnych w codziennym życiu umiejętności.

Podobna szkoła o rolniczym charakterze dla mężczyzn prowadzona była w Domu Ludowym przy ulicy Lipowej.

Po zakończeniu działalności obiekt dawnej Szkoły Ziemianek w 1938 roku zakupiła diecezja lubelska i powierzyła siostrom ze zgromadzenia betanek. Po wojnie Stefan Wyszyński, ówczesny biskup lubelski, przekazał budynek siostrom urszulankom szarym, które prowadziły dom rekolekcyjny. W pensjonacie częstym gościem bywała poetka i sekretarka Józefa Piłsudskiego – Kazimiera Iłłakowiczówna. Trud spaceru na wzgórze Jabłuszko wynagrodzi przepiękny widok na Słowiczą Dolinę.

Warto wspiąć się także na szczyt pobliskiego wzgórza zwanego Górą Prusa. Zatrzymać się tam można przy kapliczce ufundowanej przez sybiraka Mateusza Korwin-Wójcickiego jako wotum za szczęśliwy powrót z zesłania.

Lokalizacja

Nałęczów
Bolesława Prusa 28, 24-140 Nałęczów