Zespół dworsko parkowy w Bronowicach

Kontakt
Gmina Puławy
Miejscowość Bronowice

Opis

Zespół dworsko parkowy w Bronowicach z XVI w. Gruntownie zrewitalizowany stał się idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi

Zespół dworsko parkowy w Bronowicach został wybudowany około II połowy XVI w., przez Krzysztofa Firleja herbu Lewart – ówczesnego właściciela Bronowic.

Miejsce to miało pełnić funkcję siedziby rodowej o charakterze obronnym. Z ogrodu rozpościerał się malowniczy widok na leżący na przeciwległym brzegu Wisły zespół pałacowy książąt Czartoryskich w Puławach.

Od II połowy XVII w. pałac wraz z parkiem często zmieniały właścicieli. Około 1860 r. założono ogród spacerowy, wraz z aleją grabową oraz wieloma innymi gatunkami drzew i krzewów, który zachował się do dnia dzisiejszego. Zabudowania dworskie nie zdołały oprzeć się działaniom wojennym lat 1944-1945. Ostatecznie ruiny dworu rozebrano w 1958 r. zaś z pozyskanego materiału zbudowano szkołę.
W ostatnich latach przeprowadzono kompleksową rewitalizację zabytkowego parku, obejmującą prace pielęgnacyjno-konserwacyjne oraz nasadzenie ponad 1700 nowych drzew i krzewów. Wybudowano także zespół boisk sportowych oraz placów zabaw, dzięki czemu park w Bronowicach stał się terenem spacerowo-rekreacyjnym, idealnym do rodzinnego wypoczynku.

Zespół dworsko-parkowy znajduje się przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich Kajetanów – Łęka (741) i Góra Puławska – Kozienice (738).

Lokalizacja

Puławy
Bronowice