Szlaki piesze

Szlak młynów wodnych rzeki Bystrej
OpisKoła wodne poruszające młyny na rzece Bystrej były stałym elementem krajobrazu przez ponad pięć wieków. Na rzece i jej dopływach istniały 23 urządzenia piętrzące. Na trasie szlaku można podziwiać pozostałości dawnych obiektów młynarskich.
Wyżynny Zachodni
OpisCzerwony, szlak od długości 60 km przecinający województwo lubelskie z zachodu na wschód. Łączy on ze sobą renesansową perłę - Kazimierz Dolny, sanktuarium w Wąwolnicy, uzdrowiskowy Nałęczów i stolicę województwa Lublin.
Wincentego Pola
Opis18 kilometrowy, zielony szlak ma swój początek na rynku w Janowcu i biegnie przez skarpę wiślaną. Trasa mija Kazimierz Dolny zlokalizowany na drugim brzegu Wisły, podążając dalej przez miejscowości Nasiłów i Góra Puławska. Jej koniec znajduje się pod Pałacem w Puławach.
Turystyczny Szlak Ornitologiczny w Gołębiu
OpisSzlak ornitologiczny o charakterze dwóch pętli, leżący na terenie gminy Puławy, w gminie Gołąb.
Ścieżka spacerowa okolice Kluczkowic
OpisDziewięciokilometrowa, zielona ścieżka o kształcie pętli. Biegnie przez obszar Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego.
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Janowiec – Janowice – Janowiec
OpisŻółta ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna Janowiec – Janowice – Janowiec umożliwia poznanie zróżnicowania zbiorowisk roślinnych, wynikających z odmienności siedlisk, trasa obfituje we wspaniałe, szerokie panoramy widokowe.
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Nasiłów”
Opis4.5 kilometrowa, żółta ścieżka w kształcie rozciągniętej pętli wokół miejscowości Nasiłów. Na jej trasie znajduje się krajobraz Małopolskiego Przełomu Wisły, a także kamieniołom o wysokiej wartości geologicznej.
Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna Janowiec – Oblasy – Janowiec
OpisBrązowa, przeszło sześciokilometrowa ścieżka o charakterze przyrodniczo - dydaktycznym. Biegnie pętlą z Janowca, przez wsie Oblasy i Książe prezentując Małopolski Przełom Wisły.
Ścieżka przyrodnicza Włostowice – Zbędowice
OpisSześcioipółkilometrowa, zielona ścieżka biegnie przez Kazimierski Park Krajobrazowy prezentując krajobraz lessowy i miejsca upamiętniające walki o niepodległość.
Ścieżka przyrodnicza Dobre - Podgórz
OpisPrzeszło sześciokilometrowa żółta trasa biegnąca przez rezerwat "Skarpa Dobrska". Największą atrakcją trasy są wąwozy lessowe, których głębokość dochodzi do 40 m.
Ścieżka przyrodnicza do Mięćmierza
OpisŚcieżka krajoznawcza biegnąca przez cztery subregiony. Na jej trasie znajdują się wąwozy lessowe, kamieniołomy i rezerwat "Krowia Wyspa", a także kilka atrakcji historyczno-kulturowych.
Ścieżka Przyrodnicza 'Złota Góra'
OpisCzerwona ścieżka o charakterze pętli. Jej długość to około 4 km. Biegnie przez wąwozy lessowe w zboczu doliny rzeki Podlipie.
Ścieżka przyrodnicza 'Skrzypowy Dół'
OpisŚcieżka przyrodnicza “Skrzypowy Dół” (czerwona) ma na celu zapoznanie z walorami przyrodniczymi lasów grądowych. Trasa ukazuje również wpływ człowieka na wygląd i funkcjonowanie biocenoz leśnych i polnych.
Ścieżka przyrodnicza 'Kleniewo'
OpisZielona ścieżka w kształcie pętli, mająca długość 3 km. Biegnie wzdłuż rzeki Chodelki. Na jej trasie rozstawionych jest 15 tablic informacyjnych.
Ścieżka przyrodnicza 'Kamienny Dół'
Opis2.5 kilometrowa, nieoznakowana trasa. Biegnie przez dwa kamieniołomy, na jej trasie znajdują się pomniki upamiętniające wydarzenia związane z powstaniem styczniowym.