Zamek w Janowcu

Kontakt Lubelska 20,
24-123 Janowiec
Gmina Janowiec
Miejscowość Janowiec
Telefon 81 881 52 28

Opis

Renesansowy zamek wzniesiony na początu XVII w. na wysokiej skarpie wiślanej w miejscowości Janowiec. Odbywają się tu Turnieje Rycerskie, zlokalizowany jest również hotel.

Zamek w Janowcu został wzniesiony w XVI stuleciu przez hetmana wielkiego koronnego, Mikołaja Firleja. Później na zamku rezydowały rody Tarłów i Lubomirskich. Rezydencję rozbudowywano do XVIII w. z udziałem m.in. włoskiego architekta Santi Gucciego, wykorzystując miejscowy kamień wapienny oraz cegłę. Ostatnim prywatnym właścicielem zamku był do 1975 r. Leon Kozłowski. Nabył on zamek jeszcze przed II wojną światową, a na zboczach wzgórza rozpoczął uprawę winorośli. Choć po wojnie nastał komunizm, Kozłowski pozostał właścicielem zamku aż do roku 1975, kiedy to przekazał twierdzę Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym.

Niepowtarzalny charakter ruinom zamku nadają wizerunki rycerzy oraz czerwone pasy nawiązujące do XVI-wiecznej dekoracji. W wyremontowanym budynku północnym mieści się hotel, gdzie można zatrzymać się na nocleg. Z ruinami janowieckiego zamczyska wiąże się wiele legend, liczne są wersje podania o Czarnej Damie. Odbywa się tu Turniej Rycerski „O pierścień Czarnej Damy”.

Obecnie w zamkowych wnętrzach oglądać możemy ekspozycje poświęcone dziejom Janowca i okolicy, a na zboczach zamkowego wzgórza planowane jest odtworzenie winnicy.

Lokalizacja

Janowiec
Lubelska 20, 24-123 Janowiec