Wojciechów

Gmina Wojciechów
Telefon 81 51 77 241
e-mail info@wojciechow.pl

Opis

Gmina Wojciechów położona jest w powiecie lubelskim, między Nałęczowem, a Bełżycami i słynie ze swoich tradycji kowalskich.

Jej malownicze krajobrazy kuszą do spacerów i wycieczek rowerowych, a unikatowe zabytki, takie jak Wieża Ariańska czy modrzewiowy kościół parafialny czynią te gminę perełką wśród regionu.         

Historia Wojciechowa

Dzięki pracom archeologicznym przeprowadzonym na terenie Wojciechowa można było ustalić, że osadnictwo istniało tu już w VIII w. Pierwsze informacje na temat istnienia tu kultu rzymsko-katolickiego pojawiły się w XIV w. dokładniej w roku 1328.

Pierwszym znanym właścicielem Wojciechowa był kasztelan lubelski – Jan ze Szczekockich herbu Odważ, a następnie jego syn starosta lubelski również Jan.

W połowie XIV w. w Wojciechowie rozpoczęto budowę fortyfikacji obronnych, które miały dla panującego monarchy ogromne znaczenie strategiczne.

Gdzie znajduje się Wojciechów?       

Gmina Wojciechów znajduje się na obrzeżu trójkąta turystycznego Nałęczów-Kazimierz-Puławy. Przez jego teren przepływają rzeki Bystra oraz Czerka i Ciemięga.           

Co warto zobaczyć w Wojciechowie?

Wojciechów to atrakcyjne miejsce położone w bezpośrednim sąsiedztwie trójkąta turystycznego, co powoduje, że jest to miejsce, które stanowi znakomitą bazę dla pieszych i rowerowych wycieczek, jak również jazdy konnej po leśnych ścieżkach i wąwozach.

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Wojciechowa jest Wieża Ariańska, która jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców Gminy, jak i turystów. Obecnie w wieży znajdują się: Gminny Ośrodek Kultury, a także jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa, w którym prowadzone są lekcje muzealne oraz warsztaty robienia podków z masy solnej. Na trzeciej kondygnacji Wieży Ariańskiej turyści znajdą również Muzeum Regionalne, które pozwala cofnąć się w czasie do lat 20-tych XX w. Jego wnętrze stylizowane jest na wzór chałupy Wojciechowskiej.

Inne godne polecenia atrakcje znajdujące się w Wojciechowie oraz okolicach:    

  • Aleja Zasłużonych Kowali została utworzona w 2019 r. dla uhonorowania mistrzów, którzy w latach 80-tych i 90-tych ściśle współpracowali z Gminnym Ośrodkiem Kultury,
  • Kuźnia Romana Czernieca, w której organizowane są różne imprezy ogólnopolskie, takie jak: Spotkania Kowali, Warsztaty Kowalskie oraz Targi Sztuki Kowalskiej, a także wyrabiane są pamiątkowe podkowy
  • Owadolandia, czyli park edukacyjno-rekreacyjny, gdzie turyści poznają tajemnicze życie owadów
  • AlpakaRosa – hodowla alpak oraz miniaturowych osiołków
  • Muzeum Minerałów w Nowym Gaju to miejsce, gdzie podczas lekcji muzealnych turyści zobaczą bogatą kolekcję minerałów, skamieniałości oraz meteorytów
  • Stadnina „Konie Wojciechów”, gdzie podczas wizyty turyści poznają bliżej życie koni

Aktywny wypoczynek w Wojciechowie         

Miłośnicy spacerów znajdą w Wojciechowie także dwa szlaki piesze:      

  • trasa zielona – zlokalizowana na południe od Wojciechowa, posiada 4 km długości i jest w formie pętli
  • trasa czarna – przebiega przez Wojciechów oraz sąsiednie wsie, posiada 12 km długości i jest w formie pętli

Lokalizacja

Wojciechów
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.

Noclegi Wojciechów

Gastronomia Wojciechów

Szlaki Wojciechów