Nałęczów

Kontakt
Gmina Nałęczów
Telefon 81 50 14 331
e-mail um@naleczow.pl

Opis obiektu: Nałęczów

Nałęczów znajduje się w strefie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1963 r., a w 1970 r. Wojewódzka Rada Narodowa w Lublinie uchwaliła po raz kolejny jego statut uzdrowiska.    

Historia Nałęczowa    

Swoją nazwę Nałęczów uzyskał w 1751 r., kiedy część dóbr nabył Stanisław Małachowski, który od swojego herbu – Nałęcz – nadał imię swoim nowym zakupionym dobrom. To właśnie on w 1771 r. ukończył budowę swojej rezydencji, która dziś znana jest jako Pałac Małachowski.

Historia samego uzdrowiskowego Nałęczowa swój początek miała w XIX w, gdy Antoni Małachowski odkrył, że wiele źródeł znajdujących się na tym terenie posiada walory lecznicze.

Ideę uzdrowiskową w późniejszych latach kontynuował Michał Górski, który stał się właścicielem miejscowości w 1878 r. W celach rozwojowych wydzierżawił on teren dzisiejszego uzdrowiska trzem lekarzom: Fortunatowi Nowickiem, Konradowi Chmielnickiemu oraz Wacławowi Lasockiemu, którzy wspólnie powołali spółkę do prowadzenia zakładu leczniczego.

Nałęczów był niegdyś miejscem spotkań wielu wybitnych artystów i pisarzy, takich jak: Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz czy Henryk Siemiradzki. Ważnymi osobistościami, którzy szczególnie wpisali się w historię tej miejscowości są Bolesław Prus oraz Stefan Żeromski, na cześć których powstały tu dwa muzea.

Pod koniec XIX w. i na początku XX w. w Nałęczowie zaczęły powstawać wille. Do dziś reprezentacyjne ulice Lipowa oraz Armatnia Góra zachwycają turystów interesującymi i zabytkowymi budowlami, które w większości zostały utrzymane w stylu szwajcarskim.

Nałęczów uzyskał status uzdrowiska w 1928 r. i rok później stał się siedzibą gminy.            

Gdzie znajduje się Nałęczów?

Nałęczów położony jest na Wyżynie Lubelskiej w środkowej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Zlokalizowany nad rzeką Bystrą, przy ujściu jej dopływu Bochotniczanki. Bogactwo rzeźby terenu zdecydowało o włączeniu tego terenu w strefę ochronną Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Historycznie położona w Małopolsce, początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej.

Nałęczów został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego jako zespół architektoniczno-krajobrazowy.       

Uzdrowisko Nałęczów

Nałęczów, który jest sercem gminy jest również jedynym w Polsce uzdrowiskiem o profilu kardiologicznym. Miejscowość ta posiada specyficzny mikroklimat, który wytworzył się dzięki naturalnym warunkom klimatycznym. Jego właściwości lecznicze powodują samoczynne obniżanie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszanie dolegliwości chorób serca.

Uzdrowisko oferuje przyjezdnym zróżnicowane usługi noclegowe, gastronomiczne oraz kulturalne. Liczne sanatoria oraz pensjonaty znajdujące się na terenie Nałęczowa oferują bogatą gamę badań i zabiegów.       

Noclegi Nałęczów

Nałęczów to malownicza gmina, idealna dla tych, którzy szukają relaksu i spokoju w otoczeniu pięknej przyrody. Znajdujące się tu liczne noclegi oferują komfortowe warunki i są doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Krainy Lessowych Wąwozów. Od przytulnych pensjonatów po luksusowe hotele – każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierając noclegi w Nałęczowie, można cieszyć się nie tylko wyjątkową atmosferą, ale także bliskością licznych atrakcji turystycznych.

Aura Medical SPA Apartamenty - Nowo otwarty luksusowy obiekt znajdujący się w Nałęczowie. Oferuje nowoczesne apartamenty zlokalizowane w kameralnych willach w stylu świdermajer. W każdym obiekcie znajduje się oddzielna sypialnia, salon i aneks kuchenny z pełnym wyposażeniem.

Energetyk - Centrum Szkoleniowo-Wypoczynkowe w Nałęczowie. Składa się ono z rozległego, dobrze wyposażonego budynku. Dzięki swojemu eleganckiemu wystrojowi i niepowtarzalnej atmosferze jest idealnym miejscem dla gości indywidualnych i grup zorganizowanych.

Termy Pałacowe - to połączenie tradycji i nowoczesności. Hotel umiejscowiony jest w otoczeniu malowniczego Parku Zdrojowego w Nałęczowie. Na gości czeka 138 miejsc noclegowych w komfortowo urządzonych pokojach z łazienkami. Na terenie obiektu znajduje się 7 gabinetów kosmetycznych.

U Kraka - Kempingi i Pensjonat - Gospodarstwo agroturystyczne z kempingiem i pokojami do wynajęcia. Doskonale wyposażone, bez bezpośredniego sąsiedztwa - co gwarantuje ciszę i spokój. "U Kraka" to doskonały punkt wypadowy nie tylko dla zmotoryzowanych, ale i lubiących aktywny wypoczynek.

Willa Anna - urokliwy obiekt znajdujący się w Nałęczowie. Atutem lokalizacji jest sąsiedztwo Chatki Żeromskiego i Wąwozu Głowackiego. 

Willa Filiks - to klimatyczne miejsce w centrum Nałęczowa. Historia tego budynku sięga XIX wieku, co obrazują liczne fotografie w części gastronomicznej i noclegowej. Wszystkie pokoje są luksusowo urządzone i przestronne.

Willa Różana Ormonde Resorts to kompleks dwóch zabytkowych obiektów w centrum Nałęczowa, z bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Na gości czeka tu 12 klimatyzowanych, stylowo urządzonych pokoi, a także bogate zaplecze SPA (kryty basen, sauna, hydromasaż, szkockie bicze i siłownia).

Willa Samoniówka to gruntownie wyremontowany dworek z przełomu XIX i XX w., położony w centrum Nałęczowa. Oferuje do wynajęcia luksusowe pokoje i apartamenty. Ponadto WIlla oferuje liczne zabiegi prozdrowotne.

Restauracje Nałęczów

Zastanawiasz się co zjeść w Nałęczowie? Nałęczów to nie tylko miejsce idealne do wypoczynku, ale również prawdziwy raj dla miłośników dobrej kuchni. Znajdujące się tutaj restauracje oferują szeroki wybór dań, które zadowolą nawet najbardziej wymagających smakoszy. Od tradycyjnej kuchni polskiej po wykwintne potrawy z różnych zakątków świata – każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierając restauracje w Nałęczowie, można cieszyć się nie tylko smakiem wyjątkowych potraw, ale także przytulną atmosferą i profesjonalną obsługą.

Kawiarnia Restauracja Zabytkowe Podziemia - Restauracja w centrum Nałęczowa, w stylowych piwnicach wybudowanej w 1882 r. Willi "Nadgórze". Lokal jest gustownie urządzony, udekorowany obrazami cenionych lokalnych artystów. W tym miejscu serwowane są autorskie potrawy cenione niegdyś przez przebywających tu artystów.

Restauracja Filiks Nałęczów - Restauracja ulokowana w centrum Nałęczowa w zabytkowej Willi Ukraina z 1894 r. Bazuje ona na świeżych, sezonowych składnikach od lokalnych sprzedawców. Historię tego lokalu oraz Nałęczowa goście mogą poznać dzięki zdobiącym ściany starym fotografiom.

Atrakcje Nałęczów

Nałęczów  zachwyca nie tylko malowniczymi krajobrazami, ale także bogactwem atrakcji turystycznych. Od zabytkowych budynków, przez piękne parki, aż po liczne muzea i galerie – każdy znajdzie tu coś interesującego. Atrakcje w Nałęczowie oferują zarówno możliwość aktywnego wypoczynku, jak i relaksu w spokojnym otoczeniu. Wybierając Nałęczów jako miejsce wypoczynku, można cieszyć się wyjątkowymi przeżyciami i niezapomnianymi wspomnieniami.

"Rolnik" Sanatorium Uzdrowiskowe - Sanatorium znajdujące się w centrum Parku Zdrojowego w Nałęczowie. Wszystkie usługi mieszczą się w jednym budynku. Obiekt dysponuje własnym basenem z hydromasażami i nowoczesną bazą rehabilitacyjną, gdzie znajdą Państwo ponad 90 rodzajów zabiegów rehabilitacyjnych.

Aerostat - loty balonem to firma, która za cel obrała sobie promowanie sportu balonowego w Polsce. Oferują widokowe loty balonem przez cały rok.

Aura Medical SPA - Nowo otwarty luksusowy obiekt Aura Medical SPA znajdujący się w Nałęczowie. Oferuje zabiegi medycyny estetycznej i rehabilitacyjne dla pacjentów w każdy wieku. Posiada również szeroką bazę usług SPA&Wellness z basenem, saunami, strefą relaksu.

Kompleks Wodny Atrium - Atrium to kompleks wodny zlokalizowany w sercu Parku Zdrojowego w Nałęczowie. Kontynuuje on tradycje kąpieli leczniczych, z których to miasto słynęło już w XIX wieku. Idealne miejsce dla osób poszukujących aktywnego wypoczynku, a także poprawy zdrowia i urody.

Nałęczowski Zwierzyniec - to wyjątkowe miejsce na obrzeżach Nałęczowa, stworzone z zamiłowania do zwierząt. W tradycyjnym gospodarstwie można zobaczyć: indyki, gęsi, kaczki, gołębie, kury ozdobne, jenoty, nutrie. Dużą atrakcją jest karmienie i głaskanie koni czy lisa polarnego.
 
Retro Meleks - Podróż po Nałęczowie i Wąwolnicy - Retro podróż to niezapomniane wycieczki w stylizowanym, elektrycznym pojeździe. Podróż odbywa się z głosem przewodnika, a w trakcie wyprawy goście poznają historię odwiedzanych miejsc i ludzi z nimi związanych.
 

Co warto zobaczyć w Nałęczowie?    

Park Zdrojowy w Nałęczowie to miejsce, które przyciąga turystów o każdej porze roku. Na jego terenie znajdują się m.in. Pałac Małachowskich, najstarsze zabytkowe sanatorium, Stare Łazienki oraz domki angielski i grecki. Jest to idealne miejsce pełne ciszy i spokoju do spacerów oraz wypoczynku od trudności dnia codziennego.

Miłośnicy kultury znajdą tu dwa muzea poświęcone dwóm wybitnym pisarzom – Bolesławowi Prusowi oraz Stefanowi Żeromskiemu.

Aktywny wypoczynek w Nałęczowie 

W Nałęczowie znajduje się wiele możliwości do spędzenia swojego czasu wolnego aktywnie.

Turyści znajdą tu kilka szlaków pieszych:

  • trasa zielona – poprowadzona jest przez Nałęczów oraz okoliczne obszary leśne, posiada 5 km długości
  • trasa żółta – szlak w kształcie pętli, poprowadzony przez miasto oraz trasy polne i leśne, posiada 11 km długości
  • trasa czerwona – szlak w kształcie pętli, prowadzi przez Nałęczów i pobliskie wsie, posiada 14 km długości
  • Nałęczowski Szlak Literacki – pozwala odkryć aż 30 miejsc związanych z literatami i poetami
  • Szlak młynów wodnych rzeki Bystej - na trasie szlaku można podziwiać pozostałości dawnych obiektów młynarskich

Lokalizacja

Nałęczów
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.